منوی دسته بندی

تکمیل زنجیره تولید پنبه از بذر تا محلوج


پنبه از گیاهان بسیار ارزشمند زراعی است که کشت و کار آن از قدیم الایام در ایران رایج بوده است. در دهه ی ۴۰ تا ۵۰ طبق آمارهای موجود، ایران یکی از صادرکنندگان پنبه دنیا بوده است به طوری که در سال ۱۳۵۰ میزان صادرات پنبه به رقم ۷۷ هزار تن رسیده است، در این مدت پنبه بعد از نفت بیشترین درآمدهای صادراتی را برای کشور کسب نموده است و هر ساله بالغ بر ۲ تا ۳ درصد درآمد ملی کشور به پنبه اختصاص داشته است.


شهرستان گرمسار يكي از قطب‌هاي توليد پنبه، این طلای سفید كشورمان محسوب می‌شود كه هر ساله سطح زير كشتي بالغ بر ۴۵۰۰ تا۷۵۰۰ هكتار را بسته به شرايط بازار و سال پر آبي به خود اختصاص مي دهد. این در حالی است که هزينه‌هاي زياد كشت از يك سو و كاهش نرخ قيمت خريد این محصول استراتژیک از سوی دولت و در نتیجه حضور دلالان و سودجویان در بازار خرید و فروش از طرف ديگر سبب بي رغبتي كشاورزان نسبت به كاشت آن شده است.

از طرفی با توجه مصائب فراوانی که طی دو دهه گذشته گریبان این محصول را گرفته بود، تیم تحقیقات واحد کشاورزی گروه دانش بنیان کالا کاهش شدید تولید و فروش پنبه را بررسی و به مدیریت گروه اعلام کرد و با توجه به اینکه در شرایط کنونی کشور مبحثی خطرآفرین محسوب می شد، حساسیت و تمرکز خاص خودرا می طلبید.

پس از دریافت گزارشات نگران کننده دیگر از سراسر کشور در موضوع پنبه؛ دانش بنیان کالا تصمیم به احیاء این محصول ارزنده گرفت، چراکه تحلیل مشکلات و مسائل تولید کشور و چاره اندیشی برای هرکدام از آنها یکی از ارکان اصلی مرامنامه دانش بنیان کالا بوده و هست.

بنابراین در حال حاضر واحد کشاورزی گروه، وارد مشارکت با تعدادی از کشاورزان گرمساری پنبه شده و با عنایت به حساسیت بذر پنبه، سرمایه گذاری اصلی را به تحقیقات روی بذر پنبه و فرآوری آن اختصاص داده است. امید داریم در آینده نزدیک، با تلاش هرچه بیشتر همکاران ما و دیگر کشاورزان پنبه، این محصول مهم از شرایط بحرانی خارج و قدم در راه توسعه و شکوفایی بگذارد.